Osoby zdecydowane na ogrzewanie podłogowe stają przed ważnym wyborem: zdecydować się na droższą i bardziej energooszczędną instalację wodną, czy też postawić na tańsze ogrzewanie elektryczne, które zużywa więcej energii? Postanowiliśmy bliżej przejrzeć się obu tym sposobom uwzględniając wszystkie za i przeciw. A zatem: wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Czym różni się podłogówka na prąd od klasycznego ogrzewania podłogowego? Jakie są przewagi podłogówki elektrycznej, a jakie wodnej?

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Metoda działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest prosta. Pod podłogą znajdują się specjalne maty nagrzewające, a także folia, która chroni przed utratą wyprodukowanego ciepła. Sercem podłogówki na prąd jest odpowiednie okablowanie, które dostarcza energii potrzebnej do produkcji ciepła. Kable są połączone ze skrzynką rozdzielczą, w której możemy włączyć lub wyłączyć instalację, a także regulować ciepło.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Rozwiązanie to jest bardzo efektywne, ponieważ elektryczne ogrzewanie podłogowe bardzo szybko pozwala uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki czemu wchodząc do wychłodzonego domu czy mieszkania już w kilka minut możemy uzyskać komfortową temperaturę. Ogrzewanie podłogowe na prąd nie wymaga również dokładania materiałów opałowych, tak, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania wodnego. Podłogówka elektryczna jest dużo tańsza w montażu, ale generuje wysokie koszty eksploatacyjne związane z ogólną ceną energii elektrycznej. Aby zminimalizować koszty wiele osób decyduje się na połączenie ogrzewania podłogowego elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu ogrzewanie prądem jest znacznie tańsze.

Istotną kwestią jest również to, że elektryczne ogrzewanie podłogowe to system o stosunkowo niskiej wadze. Doskonale sprawdzi się więc w przypadku budynków o ograniczonej możliwości obciążenia stropu - a więc głównie w budynkach starszych. Podłogówka na prąd jest również bardzo prosta w montażu, nie wymaga specjalistycznych umiejętności, dzięki czemu można samodzielnie zainstalować ją w swoim domu czy mieszkaniu.

Co powinniśmy wiedzieć o wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Ten system działa podobnie jak tradycyjna sieć wodno-kanalizacyjna wyposażona w kaloryfery oraz grzejniki. Tyle tylko, że zamiast niepotrzebnych „ozdób” na ścianie, instalacja dostarczająca nam ciepła znajduje się pod podłogą. Mamy tu odpowiednio poprowadzone rury, przez które przepływa woda nagrzewana przez kocioł. W tym celu potrzebne jest źródło energii: gaz, olej lub paliwa stałe.

Ogrzewanie wodne dłużej się nagrzewa, co sprawia, że na uzyskanie oczekiwanej temperatury musimy chwilę poczekać. Sam montaż jest dużo droższy, niż w przypadku instalacji elektrycznej, ponieważ musimy uwzględnić koszty zakupu i montażu kotła. Ponadto system wodny jest cięższy niż podłogówka elektryczne, przez co nie będzie możliwa jego instalacja w każdym budynku. Atuty? Duża energooszczędność i możliwość oszczędzania z tytułu niskich kosztów eksploatacji.

Które ogrzewanie powinniśmy wybrać?

W tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie oceni uwarunkowania naszego domu i wskaże jednoznaczną odpowiedź. Zależność jest prosta: elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w montażu, ale będzie nas więcej kosztować na co dzień. Wodne ogrzewanie jest droższe w montażu, ale oszczędza energię. Ważnym czynnikiem okazuje się łączna powierzchnia, którą chcemy ogrzewać podłogowo. Przy mniejszych pomieszczeniach efektywniejsza okaże się instalacja elektryczna. Przy dużej powierzchni warto zainwestować w energooszczędną instalację wodną.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jeżeli są Państwo zainteresowani montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego, lub podłogówki wodnej, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na Państwa pytania i przygotują darmową, niezobowiązującą wycenę systemu ogrzewania podłogowego.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.