Instalacje podłogowe to systemy, które są coraz bardziej powszechne w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Ogrzewanie podłogowe stało się jednym z ulubionych systemów inwestorów głównie z uwagi na swoje wszechstronne zalety, które są coraz szerzej znane.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Instalacje podłogowe to jednak nie jeden monolit, który ma takie same zalety i wady, generuje podobne korzyści i ma analogiczne ograniczenia. Ogrzewanie podłogowe dzieli się na ogrzewanie podłogowe elektryczne i ogrzewanie podłogowe wodne. Oba rodzaje ogrzewania podłogowego mają pewne wspólne cechy, jak np. ogólne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, ze względu na niższe temperatury pracy całej instalacji, ale w rzeczywistości tylko ogrzewanie podłogowe wodne przekłada się na niższe rachunki w sezonie grzewczym. Ogrzewanie to bowiem może zostać podłączone do pieca na drewno, węgiel lub do kotła gazowego, a więc również z uwagi na wybór sposobu ogrzewania można regulować jego końcowa cenę. Ogrzewanie elektryczne współpracuje jedynie z energią elektryczną, a to przekłada się na bardzo wysokie koszty eksploatacji systemu.

Instalacje podłogowe - jakie wybrać?

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? To już uzależnione jest od własnych preferencji i możliwości inwestora, ale także od możliwości adaptacyjnych budynku w którym owo ogrzewanie ma być zamontowane. Nie wszystkie bowiem typy instalacji podłogowych mogą być wykorzystane w każdym budynku. Ogrzewanie podłogowe wodne jest stosunkowo ciężkim typem instalacji i przy budynkach starszego typu czasem może nie być możliwości jego wykorzystania. W momencie gdy mamy do czynienia z budynkiem o stropie z niską wytrzymałością jedynym rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie podłogowe elektryczne, które oparte o system mat grzewczych potrzebuje stosunkowo cienkiej warstwy wylewki.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.