TiA System

Jak zainstalować wodne ogrzewanie podłogowe w systemie suchym?

Nie wiesz, jak ułożyć ogrzewanie podłogowe w systemie suchym? To bardzo proste, dużo prostsze niż Ci się wydaje. I, co ważne, dużo szybsze niż myślisz. 

Ogrzewanie to nazywamy weekendowym, ponieważ rozpoczynając prace w piątek po południu, w niedzielę wieczorem możesz cieszyć się ciepłą podłogą w swoim mieszkaniu. Poniżej, krok po kroku, przedstawiamy, jak prawidłowo instalować suchy system ogrzewania podłogowego Profi System Standard. 

Montaż ogrzewania podłogowego proponujemy rozpocząć od projektu, który powiem nam, gdzie ułożyć elementy proste, a gdzie elementy skrętne płyt systemowych. Zanim przystąpimy do pracy warto przygotować niezbędne narzędzia i materiały, tak by wszystko było pod ręką. Nie można również zapomnieć o odpowiednim wyrównaniu podłogi.  

Krok drugi

Gdy mamy projekt, materiały i narzędzia leżą w pobliżu, a podłoga jest wyrównana przechodzimy do sedna, czyli montażu ogrzewania. Najpierw przytwierdzamy do ściany taśmę brzegową oraz profile z włókna drzewnego, które kompensują rozszerzalność liniową materiału. Innymi słowy, zapobiegają wypiętrzaniu się płyt systemowych oraz uderzaniu o ściany. Ponadto, zapewniają izolację termiczną i akustyczną.

Krok trzeci

Taśma brzegowa i profile są na miejscu? Świetnie. Teraz przyszedł czas na panele systemowe. Ogrzewanie podłogowe Profi System Standard bazuje na panelach ze styropianu EPS-200. W zależności od zapotrzebowania i projektu, płyty styropianowe mogą mieć różną grubość oraz być przystosowane do rur o różnej średnicy. Oczywiście, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, płyty należy przyciąć na odpowiedni wymiar.

Krok czwarty

System grzewczy Profi System Standard to rozwiązanie, które oprócz styropianowych płyt systemowych, wymaga zastosowania aluminiowych profili transmisyjnych. Dzięki nim ciepło jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni podłogi. Układanie jest bardzo proste, wystarczy włożyć aluminiowe profile w styropian i gotowe. Nie trzeba nic kleić.

Krok piąty

Kolejny krok to ułożenie rury. Przy pomocy rozwijaka ten etap nie będzie stanowił żadnych trudności. Rurę wciskamy w otwór profilu aluminiowego o kształcie omega. Najlepiej i najprościej zrobić to nogą. W ten sposób, krok po kroku, szybko ułożymy cały rurociąg.

Krok szósty

By cała instalacja mogła działać musimy jeszcze podłączyć ją do rozdzielacza. Niezbędne jest wypłukanie rurociągu oraz zrobienie prób ciśnienia i szczelności.

Krok siódmy 

Ogrzewanie podłogowe właściwie jest zainstalowane. Ostatni etap to ułożenie docelowej warstwy podłogi. I tutaj, w zależności od tego, jaką podłogę chcemy ułożyć, jako jej podłoże można zastosować płytę podkładową TOP lub matę wzmocnioną siatką z włókna szklanego. Tę drugą umieszczamy pomiędzy dwoma warstwami kleju.

Krok ósmy  

Jeszcze tylko montaż i instalacja elementów sterowania oraz regulacja hydrauliczna całej instalacji ogrzewania podłogowego i można z powodzeniem korzystać z nowego i funkcjonalnego systemu grzewczego. Nie możemy zapomnieć o przepłukaniu całej instalacji wodą oraz wykonaniu absolutnie niezbędnych prób ciśnieniowych. 

Sprawa jest bardzo prosta, chociaż zawsze mogą pojawić się pytania. Jeśli nie znajdziesz na nie odpowiedzi na naszym blogu, napisz! Spróbujemy rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.