TiA System

Ogrzewanie podłogowe - tak czy nie?

Ogrzewanie podłogowe wzbudza wiele sprzecznych opinii i emocji, często opartych na niewłaściwych danych. Niejednokrotnie potencjalni inwestorzy zastanawiają się: jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, jaki jest koszt ogrzewania podłogowego, jakie są zalety podłogówki oraz jak odróżnić fakty od mitów dotyczących tego zagadnienia. Na naszej stronie co jakiś czas umieszczamy materiały, które odpowiadają na wszystkie nurtujące pytania. Tym razem pod lupę bierzemy najważniejsze plusy i minusy podłogówki. Dzięki nam dowiesz się, dlaczego warto inwestować w ogrzewanie podłogowe.

Bezwładność termiczna

Jeśli pragniesz, by ogrzewanie cechowało się dużą bezwładnością termiczną, postaw na suchy system ogrzewania podłogowego. W przeciwnym wypadku – należy zdecydować się na podłogówkę w technologii suchej. W zależności od wybranego rozwiązania grzewczego, użytkownik uzyska odpowiedni efekt – ekonomiczne ogrzewanie szybko nagrzewające się i szybko stygnące lub też takie, które zachowuje się wprost przeciwnie. Nie jest prawdą, że bezwładność termiczna zmusza inwestora do ustawienia żądanej temperatury pomieszczeń raz na zawsze. Odpowiednio dobrana technologia i instalacje wspomagające pozwolą na bardzo indywidualne podejście do tej kwestii.

Kurzenie, "przypalanie kurzu" i alergie

Kolejną opinią, z jaką spotykają się przyszli użytkownicy ogrzewania płaszczyznowego w formie podłogówki jest zjawisko tak zwanego "przypalalnia kurzy" oraz jego niewłaściwej cyrkulacji, co ma znaczenie w przypadku, gdy domownicy są alergikami. Ogrzewanie podłogowe jest w tej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne grzejniki – to właśnie na nich zachodzi zjawisko przypalana się kurzu. Mimo, że podłoga jest wielką powierzchnią grzewczą, to cechuje się znacznie lepszymi wynikami. Pomieszczenia ogrzewane za pomocą podłogówki nie są narażone na rozwój grzybów i pleśni, a także na konwekcję powietrza powodującą unoszenie się kurzu.

Wykończenie podłogi

Nie wiesz, co można położyć na podłogówce? Nie jesteś sam w tym dylemacie. Miło nam jednak poinformować, że w zakresie wykończenia podłogi na ogrzewanie podłogowe nie ma niemalże ograniczeń. Wystarczy odpowiednio wybrać rodzaj rozwiązania grzewczego, by nawet powierzchnia o dużym wskaźniku izolacji mogła być zastosowana jako wykończenie. Instalatorzy wybierający system Sander nie muszą już się ograniczać do płytek lub kamienia. Równie dobrze wykorzystać w tym celu mogą inną okładzinę, która nie jest tak dobra w przewodnictwie cieplnym jak płytki czy kamień. Istnieją panele czy deski możliwe do wykorzystania jako wykończenie podłogówki. Zwróć jednak uwagę na zalecenia producenta pod tym względem.

Problemy ze snem

Nieodpowiednio dobrana temperatura pomieszczeń i brak zainstalowanych czujników oraz sterowników odpowiadających za dobór temperatur do pory dnia – oto czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania problemów ze snem po zainstalowaniu podłogówki. Domownicy nie będą jednak narażeni na taki dyskomfort, jeśli instalator zastosuje odpowiednie rozwiązania cechujące nowoczesne, inteligentne budynki dopasowujące się do gustów użytkownika.

Komfort cieplny

Jeśli ogrzewanie podłogowe jest wykonane w sposób prawidłowy (od projektu, przez dobór technologii, do wykonania, aż po wykończenie), to inwestor nie musi obawiać się o zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego współgrającego z naturalna fizjologią człowieka.

Możliwość ustawiania mebli

Ograniczona ustawność mebli po zamontowaniu podłogówki jest mitem. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie – brak zainstalowanych grzejników nie tylko polepsza efekt wizualny, ale daje również szersze pole do popisu dla osoby aranżującej wnętrze. Jedyny przypadek, kiedy trzeba brać pod uwagę instalację ogrzewania podłogowego to miejsca w pomieszczeniach, gdzie ciężkie meble osadzone będą na stałe (szafy przesuwne, meble kuchenne, wanna itp.).

Ogrzewanie podłogowe – tak czy nie? TAK!

Podsumowując, większość negatywnych opinii dotyczących ogrzewania podłogowego (szczególnie tych krążących w internecie) jest oparta na braku dostatecznej wiedzy i doświadczenia, w połączeniu z nieodpowiednio dobraną technologią grzewczą. Decydując się na instalację, montaż podłogówki, należy udać się po porady specjalistów i dostosowywać się do wytycznych producenta systemu grzejnego oraz materiałów wykończeniowych. W takiej sytuacji płaszczyznowe ogrzewanie będzie jak najbardziej skuteczne, efektywne oraz ekonomiczne.

Ogrzewanie podłogowe - tak czy nie