TiA System

Pierwsze uruchomienie ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wreszcie zostało położone. Co dalej? Kiedy jest czas na pierwsze uruchomienie ogrzewania podłogowego? Jak powinien wyglądać rozruch podłogówki?

Pierwszy krok przed uruchomieniem podłogówki

Na początku, zanim przyjdzie czas na pierwszy rozruch ogrzewania podłogowego, całą instalację należy dokładnie odpowietrzyć i wyregulować. To bardzo ważne, by potem cieszyć się bezproblemowym działaniem podłogówki. Kiedy już to zrobimy, przechodzimy do kolejnych etapów.

Wygrzewanie podłogówki

Pierwszym etapem jest wygrzewanie podłogówki. Kosztuje ono sporo czasu, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i absolutnie nie próbować tego czasu skracać, na przykład przez zbyt szybkie podnoszenie temperatury. Podobnym błedęm byłoby ustawianie zbyt wysokiej temperatury zasialania. Takie działania mogą spowodować pękanie wylewki, nierównomierne wysychanie a nawet uszkodzenie samej instalacji grzewczej. Pierwsze uruchomienie ogrzewania podłogowego powinno się odbyć przynajmniej 3 tygodnie po położeniu wylewki. W zależności od tego, jakiej wylewki użyliśmy, należy potem wygrzewać ją zgodnie z zaleceniami producenta. Ten okres trwa minimum 8 dni.

Najważniejsza jest cierpliwość

Kiedy dowiemy sie jak włączyć podłogówkę, pamiętajmy, żeby pierwsze uruchomienie ogrzewania przeprowadzić rozważnie. Nie należy się też spodziewać, że puścimy wodę w obieg i natychmiast poczujemy ciepło. Najpierw nagrzeje się podołoga i sam ten proces musi potrwać, a dopiero potem podłoga zacznie oddawać ciepło. I to też może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Przy uruchamianiu instalacji dobrze jest przestrzegać wszelkich wytycznych, a jeśli ich nie znamy, o pomoc warto poprosić fachowca. Tylko naprawdę znającego się na rzeczy, a nie takiego, który wie niewiele więcej od nas. Pierwsze użycie podłogówki jest bardzo ważne bo może zaważyć na tym, jak później będzie pracować. Nie bagatelizujmy więc tego etapu i podejdźmy do niego z niezbędną cierpliwością.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi m.in.: projektowania elektrycznej podłogówki, kalkulatora ogrzewania podłogowego.

pierwsze-uruchomienie-ogrzewania-podlogowego