TiA System

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego

W gamie produktów producenta systemów grzewczych Sander znajdują się miedzy innymi mosiężne i plastikowe rozdzielacze ogrzewania podłogowego lub chłodzenia. Mosiężne przeznaczone są do odpowiednich pętli instalacyjnych ogrzewania płaszczyznowego, natomiast te plastikowe służą na podobnej zasadzie do rozdzielania czynnika chłodniczego.

Górna belka rozdzielacza C.O. Oznakowana jest kolorem czerwonym i określa się ją jako "belkę rozdzielaczową", natomiast dolna belka rozdzielacza jest to kolektor zbiorczy, którego określa się kolorem niebieskim.

Jaka jest rola rozdzielacze do ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacz C.O. Posiada znaczny udział w funkcjonowaniu całości instalacji grzewczej. Jak wcześniej wspominaliśmy, rozdziela on czynnik grzewczy do dalszego obiegu w pomieszczeniach, ale w jego zakresie leżą również inne funkcje. Instalacja ogrzewania podłogowego z rozdzielaczem osiąga właściwe parametry, a poszczególne obiegi grzewcze posiadają samodzielne zasilanie. Ponadto wszystkie pomieszczenia w budynku mieszkalnym (jednorodzinnym lub bloku; nowym lub tym przeznaczonym do remontu) mogą zostać osobno podzielone pod względem wydajności – podłogówka z rozdzielaczem i odpowiednio ustawionym przepływem na przepływomierzem gwarantuje stosowną wydajność podłogi grzewczej.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu reguluje się automatycznie w zależności od zapotrzebowania – sterowanie decyduje o tym, kiedy wymagany jest obieg w instalacji, a kiedy woda w pętli powinna stać nieruchomo. Automatyka współpracuje z rozdzielaczem, dzięki czemu możliwe jest regulowanie temperatury, a także równoległy sposób podłączenia określonej liczby wężownic do osobnego hydraulicznego regulowania.

Instalatorzy pragnący osiągnięcie na rozdzielaczu idealnej temperatury dla podłogówki posiadają możliwość dodatkowego zastosowania grupy mieszająco-pompowej. W jakim celu dodaje się ją do całości systemu grzejnego? Trójdrogowy zawór termostatyczny, który jest częścią grupy pozwala na utrzymanie pierwotnie zadanej temperatury (maksymalnie 55 stopni Celsjusza w przypadku ogrzewania podłogowego), a także ciśnienia pracy.

Przyłączenie systemu grzejnego do źródła ciepła

Rozdzielacze mosiężne współpracujące z podłogówką Sander dają szeroką gamę możliwości. Producent wyposażył swe rozdzielacze w taki sposób, by były zdolne do współpracy z dowolną instalacją źródła ciepła (w ttym również pomp ciepła czy kondensacyjnych kotłów gazowych). Szafki/ krzynki zawierające całość układu mieszającego z rozdzielaczem powinna znajdować się w pobliżu źródła ciepła. Niekiedy jednak dalsza część instalacji lub wybrany sposób ogrzewania nie pozwalają na takie umiejscowienie – wtedy inwestor powinien zdać się na ocenę specjalisty i pozwolić mu na podjęcie decyzji dotyczącej rozplanowania pozycji poszczególnych elementów konstrukcji.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego