TiA System

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to jeden z częściej wykorzystywanych obecnie systemów grzewczych w nowoczesnym budownictwie. Wykorzystanie podłogówki jest szeroko promowane w czasopismach branżowych i w Internecie. Wielu specjalistów zachwyca się jej wszechstronnymi zaletami, podnosząc przede wszystkim korzyści ekonomiczne i możliwości zachowania ekologiczności i niskich kosztów eksploatacyjnych, np. przy wykorzystaniu podłogówki gazowej. Oczywiście kwestie oszczędności będą tu dość relatywne, gdyż gdybyśmy porównywali najtańsze możliwości ogrzewania domu podłogówka gazowa nigdy nie znalazłaby się w zestawieniu. O obniżeniu kosztów można mówić jednie w momencie porównywania gazowych systemów, a nie np. kotła na drewno i systemu gazowego.

wady ogrzewania podłogowegoWady ogrzewania podłogowego

Jednakże wady ogrzewania podłogowego w wielu przypadkach są równie istotne jak zalety. Dla wielu inwestorów ważny jest wysoki koszt instalacji podłogówki, który nie zawsze da się zniwelować podnoszonymi przez zwolenników tego systemu, niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Wady podłogówki uzależnione są w dużym stopniu od rodzaju ogrzewania podłogowego, gdyż inne wady ogrzewania podłogowego zarejestrujemy w przypadku podłogówki elektrycznej, a inne przy podłogówce wodnej. W pierwszym przypadku generalną wada będą wysokie koszty, związane z poborem energii elektrycznej. To po ilu latach zwróci się podłogówka elektryczna jest kwestią bardzo delikatną. Przy ogrzewaniu energią elektryczna w jej obecnych wysokich kosztach, podłogówka nie ma prawa zwrócić się inwestorowi.

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Kolejnym elementem stanowiącym wadę, tym razem ogrzewania podłogowego wodnego jest wylewka pod ogrzewanie podłogowe. A raczej jej waga, która uniemożliwia położenie tego typu ogrzewania na stropach o niewielkiej nośności. W takim przypadku odpada możliwość ogrzewania podłogowego w mieszkaniach w starym budownictwie oraz na piętrach domów jednorodzinnych. Wylewka pod ogrzewanie podłogowe to także wada z punktu widzenia przeprowadzania jakichkolwiek napraw i remontów. Awaria ogrzewania podłogowego jest równoznaczna z koniecznością zdjęcia wierzchniej warstwy podłogi i skucia wylewki, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami.

Mimo pewnych wad ogrzewanie podłogowe to bardzo opłacalny system. Jego posiadacze cenią sobie nie tylko komfort, ale również niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania - zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa o ogrzewaniu podłogowym wodnym.

wady-ogrzewania-podlogowego