TiA System

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe stanowi jedne z ekonomiczniejszych i co za tym idzie popularniejszych obecnie sposobów na ogrzewanie domu czy mieszkania. Zasadniczo ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa typy, wspomniane już ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie wodne jest jednak dużo powszechniej wykorzystywane, głównie ze względu na to, iż umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności w eksploatacji systemu ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewanie elektryczne, z uwagi na konieczność wykorzystywania drogiej energii elektrycznej, takiej zalety nie ma.

Wodne ogrzewanie podłogowe - zalety

Jakie są jeszcze przewagi ogrzewania wodnego, nad ogrzewaniem elektrycznym? Przede wszystkim cena montażu i zakupu instalacji, która w przypadku ogrzewania wodnego jest niższa. Zaletą jest także dość duża możliwość dopasowywania na jaką pozwala tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Wodne ogrzewanie podłogowe może bowiem bez problemów współpracować zarówno z kotłem na drewno, węgiel, olej, jak również z piecem gazowym czy pompa ciepła. To jakie źródło ciepła wybierzemy uzależnione jest tylko od chęci i preferencji inwestora, w samej instalacji zaś nie zmienia się nic.

wodne ogrzewanie podłogoweOgraniczenia wodnej podłogówki

Niestety wodna podłogówka ma także pewne swoje ograniczenia. Przede wszystkim największym minusem jest fakt, iż nie ma możliwości wykorzystać jej przy stropach o niskiej nośności, np. w mieszkaniach w starym budownictwie lub nawet w domach jednorodzinnych starego typu, gdzie stropy nie były przygotowywane do znoszenia dużych obciążeń. Tradycyjna podłogówka bowiem waży dość sporo. Musimy wziąć pod uwagę, iż jest to system rur, zalanych grubą warstwą wylewki jastrychowej na której dopiero znajduje się zewnętrzna warstwa podłogi. Stanowi to dodatkowe obciążenie stropu i klika do kilkunastu centymetrów podniesionej podłogi.

Mimo tych niedogodności wodne ogrzewanie podłogowe nadal pozostaje jednym z chętniej wykorzystywanych systemów grzewczych powierzchniowych.

wodne-ogrzewanie-podlogowe