Ogrzewanie podłogowe to komfortowe i coraz popularniejsze ogrzewanie stosowane w domach i budynkach przemysłowych. Jego montaż wymaga jednak fachowej wiedzy i użycia dobrych materiałów. Najlepiej powierzyć go sprawdzonym fachowcom.

Na czym polega wygrzewanie podłogówki

Najwięcej czasu zajmuje wygrzewanie podłogówki. Na przygotowanym podłożu układa się rury grzejne i zalewa wybranym rodzajem wylewki. Wówczas należy rozpocząć wygrzewanie podłogi, przed położeniem jej wierzchniej zewnętrznej warstwy, czyli płytek lub paneli. Moment ten jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ na działanie całego sytemu i wygląd podłogi. Niewłaściwe wygrzewanie podłogówki może skutkować także zniszczeniem podłogi.

Wygrzewanie podłogówki odbywa się wodą grzewczą. Można też używać dodatkowych urządzeń jak grzałka elektryczna lub pompa ciepła, ale zależy to od rodzaju wylewki i pory roku. Wygrzewanie ma na celu usunięcie z wylewki nadmiaru wody i najlepiej wykonać je poza sezonem grzewczym. Wygrzewanie posadzki betonowej trwa kilka tygodni.

Wygrzewanie jastrychu cementowego

Wygrzewanie jastrychu cementowego zaczyna się od temperatury około 10 stopni C wyższej od temperatury otoczenia. Co 2 – 3 dni należy podnosić temperaturę o 5 K, aż do uzyskania około 50 stopni C. Taką temperaturę utrzymuje się przez kolejne 5 dni, po czym znów obniża się ją o 5 C co 2 – 3 dni, aż do uzyskania 25 stopni C. Konieczne jest w czasie wygrzewania wietrzenie pomieszczenia, ale nie wolno dopuścić do przeciągów.

Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego

Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego odbywa się podobnie, z tym że stopniowe podnoszenie temperatury winno dojść do 55 stopni i utrzymywać się do 5 dni. Czas ten jest wyznaczony przez producenta – należy postępować zgodnie z jego wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji. Potem każdego dnia zmniejsza się temperaturę o 5 K aż do uzyskania około 20 stopni C.

Dobrze wygrzana wylewka jest bazą do położenia podłogi. Podczas wygrzewania trzeba przestrzegać norm PN-EN 1264 oraz zaleceń producenta. Jeśli wylewka schnie na słońcu, trzeba przykryć ją folią.

Zobacz również: cena ogrzewania ściennegoogrzewanie podtynkowe.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.