Ogrzewanie podłogowe

Wśród wszystkich rodzajów ogrzewania płaszczyznowego wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczne ogrzewanie podłogowe. Podwyższona temperatura podłogi, to ciepło dla wrażliwych na chłód stóp i jednocześnie niższa temperatura przy głowie.  Dla sprawnego działania takiego ogrzewania wymagana jest niższa temperatura czynnika grzejnego, niż w przypadku systemu grzejnikowego. Ogrzewanie podłogowe to gwarancja komfortu i większej higieny, oszczędność energii i estetyka w jednym. Wybierz najlepsze ogrzewanie podłogowe do swojego wnętrza. Jeśli nie wiesz naj jakie się zdecydowac my zrobimy to za Ciebie. Dopasujemy odpowiedni system grzewczy do powierzchni oraz źródła zasilania. Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Poznaj różnice między tymi systemami i wybierz najbardziej optymalny dla swojego domu.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe występują w dwóch podstawowych wariantach. Jest to podłogówka wodna oraz podłogówka elektryczna. Jak wskazuje sama nazwa, różnią się one czynnikiem grzeczym. Ogrzewanie podłogowe wodne wykorztuje wodę płynącą w rurach do ogrzewania podłogi, z kolei elektryczna podłogówka korzysta z prądu. Każdy z tych systemów posiada swoje indywidualne zalety, przez co wybór idealnego ogrzewania podłogowego uzależniony jest od indywidualnych cech każdego budynku.

Ogrzewanie podłogowe wodne

W przypadku ogrzewania tradycyjnego (wodnego) w rurach grzewczych przepływa odpowiednio podgrzana woda, która oddaje ciepło do podłogi. Ogrzewanie podłogowe wodne jest nazywane tradycyjną podłogówką, ponieważ był to pierwotny system podłogowy. Ogrzewanie podłogowe wodne to wciąż najbardziej popularny system ogrzewania płaszczyznowego. Podłogówka wodna występuje w dwóch wariantach - jako suchy i mokry system ogrzewania podłogowego. System ten posiada swoje istotne zalety, należy do nich przede wszystkim niższy koszt ekslploatacji. Związane jest to z faktem, że podłogówka potrzebuje niższej temperatury czynnika grzewczego niż tradycyjne grzejniki. Dzięki temu system centralnego ogrzewnania może pracować na niższej temperaturze, czyli generować niższe koszty. Ogrzewanie podłogowe wodne występuje w różnych wariantach, a wybór odpowiedniego uzależniony jest od cech budynku i indywidualnych wyborów inwestora. Decydując się na ogrzewanie podłogowe wodne należy pamietać o tym, że jest to system korzystający z ciepłej wody podgrzanej przez centralne ogrzewanie, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego źródła ciepła.

Ogrzewanie podłogowe wodne posiada szereg zalet. Najważniejszą z nich jest niski koszt eksploatacji, związany z tym, że woda w systemie posiada niższą temperaturę niż ta wykorzystywana w tradycyjnych grzejnikach. Dodatkowo raz nagrzana podłoga jeszcze długi czas oddaje ciepło do otoczenia. Sprawia to, że ogrzewanie podłogowe wodne jest idealnym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych, w których niezbędne jest podtrzymywanie optymalnej temperatury.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to młodsza technologia. W jej przypadku ciepło powstaje przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe uzależnione jest od cen prądu, dlatego ten rodzaj ogrzewania płaszczyznowego jest mniej popularny. Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jednak swoje istotne zalety. Jest to system lekki i prosty w montażu, dzięki czemu często stosowany jest na niewielkich powierzchniach, np. w samej łazience. Wiele osób łączy podłogówkę elektryczną i panele fotowoltaiczne, dzięki czemu znacząco spadają koszty eksploatacyjne ogrzewania.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe

Podłogówka to system, który posiada wiele zalet. Dotyczą one kwestii ekonomicznych, zdrowotnych i samego komfortu użytkowania. Do największych zalet ogrzewania podłogowego należą:

  • Wysoki komfort użytkowania - podgrzewana podłoga powoduje bardzo przyjemne uczucie ciepła, ktore jest szczególnie odczuwane w łazience;
  • Niższe ceny eksploatacji - ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury do prawidłowego funkcjonowania, dzięki czemu zużywa mniej ciepła;
  • Łatwość sterowania - za pomocą panelu sterowania zawieszonego na ścianie czy aplikacji w smartfonie;
  • Wygoda w aranżacji wnętrza spowodowana brakiem grzejników;
  • Bardziej naturalny rozkład ciepła (od dołu do góry) nie powoduje sytuacji, w której kończy są mniej ogrzane w stosunku do głowy. Ponadto ogrzewanie podłogowe nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu jest zdrowsze dla alergików.
Kontakt

Suche systemy ogrzewania podłogowego

Suche systemy ogrzewania podłogowego dają zupełnie nowe, właściwie nieograniczone możliwości zastosowań. Można je bez problemu instalować wszędzie tam, gdzie strop nie może być zbyt obciążony lub gdzie istnieją ograniczenia, co do wysokości podłogi. Systemy suche profi System są lekkie i wyjątkowo wytrzymałe. W zależności od zastosowanego rozwiązania ich grubość wynosi od 18 do 50 mm. To wszystko sprawia, że Profi System jest idealnym rozwiązaniem zarówno w nowoczesnym, lekkim budownictwie, jak i w starych, remontowanych budynkach, w których nie można obciążać stropów i zbytnio podnosić poziomu podłogi.

Ogrzewanie podłogowe Profi System Standard

Profi System Standard to uniwersalne i zarazem najczęściej spotykane rozwiązanie wśród suchych systemów ogrzewania podłogowego.

Czytaj więcej

Profi System Acoustic

Profi System Acoustic to więcej niż suchy system ogrzewania podłogowego.

Czytaj więcej

System MFP (P5)

Płyty systemu MFP stosuje się jako element nośny dla rur ogrzewania podłogowego w suchej zabudowie. Właściwości fizyczne płyt MFP zapewniają najlepszą możliwą nośność podłóg. Posiadają specjalne pióro-wpusty, które ułatwiają ich łączenie tworząc zwartą powierzchnię.

Dedykowane są do montażu nalegarowego.

Czytaj więcej

Profi System Renovation

Czas porzucić przekonanie o ogrzewaniu podłogowym, jako czymś nieosiągalnym w starym budownictwie.

Czytaj więcej

Systemy mokre

Ogrzewania podłogowe wykonywane w tzw. technologii mokrej to bardzo popularne, wręcz tradycyjne rozwiązanie wśród systemów ogrzewania płaszczyznowego. Skąd nazwa „technologia mokra”? Ponieważ po ułożeniu i przymocowaniu rurociągu zalewany jest on tzw. jastrychem, który stanowi jednocześnie wylewkę pod docelową warstwę podłogi. Proponujemy naszym Klientom trzy rozwiązania w zakresie technologii mokrych, różniące się od siebie sposobem montażu rurociągu – w specjalnie prefabrykowanej płycie z wypustkami, za pomocą klipsów montażowych lub za pomocą szyn. 

System Standard

Klasycznym rozwiązaniem stosowanym przy montażu ogrzewania podłogowego w technologii mokrej jest System Standard.

Czytaj więcej

Profi System Duo

Alternatywnym rozwiązaniem dla Systemu Standard jest Profi System Duo, w którym zamiast folii i klipsów stosuje się odpowiednio prefabrykowaną płytę z wypustkami.

Czytaj więcej

System na bazie szyny montażowej

Szyna montażowa, stosowana w mokrych systemach ogrzewania podłogowego, znacznie ułatwia montaż rurociągu.

Czytaj więcej

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.